Zo života ŠKD

Návšteva Pohronského múzea v Novej Bani

Dňa 20.11.2019 sme sa v dopoludňajších hodinách vybrali na návštevu Pohronského múzea s cieľom prezrieť si zaujímavú výstavu venovanú 30.výročiu „Nežnej revolúcie“. Videli sme exponáty , úžitkové predmety, pionierske rovnošaty príznačné pre dobu pred revolúciou. Na vystavených baneroch sme si prezreli rôzne dobové fotografie z revolučného obdobia a štrajkových výboroch pôsobiacich v Novej Bani. Potom nasledovala zaujímavá prednáška pani riaditeľky múzea , ktorá nám z pohľadu priamej účastníčky štrajkového výboru VPN priblížila vznik a priebeh „Nežnej revolúcie“ v Novej Bani. V závere sme sa aj my žiaci zapojili do diskusie a zistili niečo viac o tomto období dejín , ako to čo nám ponúkajú učebné osnovy.                  Karin Tužinská, vychovávateľka ŠKD

VYSTÚPENIE ŽIAKOV V DOMOVE DÔCHODCOV V NOVEJ BANI

Dňa 11.10.2019 sme my "herci" vycestovali v rámci októbrového mesiaca "Úcty k starším" do Domova dôchodcov v Novej Bani, aby sme tetám a ujom zahrali naše divadielko MALÝ PRINC a zároveň ich potešili svojou prítomnosťou a záujmom o nich. Vystúpenie sa nám vydarilo s menšími chybičkami, no bolo úprimné a všetkým účinkujúcim patrí pochvala za ich odvahu vyskúšať si svoje herecké umenie aj pred iným publikom. Ďakujeme tiež pracovníkom zariadenia za zabezpečenie dopravy i chutné občerstvenie. Taktiež patrí poďakovanie aj mamičke Andrejke Rajnohovej za výpomoc v "zákulisí". V novembri nás čaká už 2. repríza tohto pekného predstavenia a to v Domove dôchodcov Dominik vo Veľkej Lehote. Držme si palce!                                                                                                                                                  Karin Tužinská, vychovávateľka ŠKD

Exkurzia v Novej Bani

Jesenné slniečko nám celkom prialo, keď sme sa v piatok popoludní 4.10.2019 vybrali prezrieť si výstavu jesennej úrody v kostole v Novej Bani. Túto prekrásnu výstavu navštevujeme každoročne a keďže je veľmi inšpiratívna, podobné obrázky skúsime vytvoriť aj v našej družine. V rámci tohto výletu sme so záujmom obdivovali aj ľudové svadobné kroje z celého Slovenska vystavované v múzeu pod názvom "Čo to za veselie...". Tento pekný výlet potešil nás všetkých. Veľká pochvala právom patrí najmä našim prvákom, ktorí výlet zvládli na jednotku s hviezdičkou.

Karin Tužinská, vychovávateľka ŠKD

Návšteva mestskej knižnice

Dňa 29.3.2019 sme sa my - žiaci ŠKD zúčastnili pekného výletu do Novej Bane. Pri príležitosti mesiaca knihy sme navštívili mestskú knižnicu, kde nám teta knihovnicka ukázala vynovené priestory knižnice ale aj podrobne vysvetlila systém vypožiciavania kníh, ich presnú registráciu. Navštívili sme aj skokovy park , kde sme sa vyšantili a super zabavili. Piatkové popoludnie ubehlo ako voda a my sme sa plní zážitkov vrátili s predsavzatím,že si to určite ešte zopakujeme.

Karin Tužinská, vychovávateľka ŠKD

Exkurzia v Novej Bani

Dňa 14.12. 2018 sma sa v rámci spoločensko-vednej činnosti ŠKD zúčastnili exkurzie-výletu do Novej Bane. Navštívili sme krásnu výstavu plyšových medvedíkov zo súkromnej zbierky zberateľky. Obdivovali sme rôznorodé podoby tejto obľúbenej detskej hračky. Vystavených bolo viac než 700 kusov medvedíkov. Po návšteve múzea nás čakala prehliadka vianočných trhov, kde sme  sa nielen občerstvili teplým detským punčom, ale i nakúpili pekné vianočné darčeky. Domov sme odchádzali plní príjemnej predvianočnej atmosféry a zdravo vyštípaní od mrázika.

Vychovávateľka ŠKD

ŠKD- školský klub detí pri ZŠ s MŠ Malá Lehota

Miesto, ktoré dáva priestor detskej kreativite, rozvíja fantáziu, podporuje umelecký prejav vo všetkých formách. V našej škole prebieha v zásade po vyučovaní formou popoludňajších aktivít žiakov organizovaných vychovávateľkou.

Organizačne sa tieto aktivity uskutočňujú v týchto základných oblastiach:

1. Rekreačno-oddychová činnosť
  2. Záujmová činnosť
  3. Vzdelávacia činnosť

REKREAČNO-ODDYCHOVÁ ČINNOSŤ

Je rozdelená do dvoch častí:

1. ORGANIZOVANÁ- podporuje aktívny oddych a rekreáciu po bezprostrednom vyučovaní, je riadená vychovávateľkou(pohybové hry,vychádzky,súťažné popoludnia)
  2. VOĽNÁ – voľné hry detí podľa záujmu žiakov( spoločenské hry, hry na športoviskách, sezónne hry a činnosti)

ZÁUJMOVÁ ČINNOSŤ

Hravou formou rozvíja prirodzené zameranie-talent detí pomocou a v rámci týchto záujmových podoblastí:

• Estetická činnosť (pracovná,výtvarná,literárno-dramatická,hudobná)
  • Športovo-pohybová
  • Športovo-dopravná
  • Športovo-zdravotná
  • Prírodovedno-environmentálna
  • Spoločensko-prospešná

VZDELÁVACIA ĆINNOSŤ

Venujem sa upevneniu a opakovaniu už prebraného učiva počas vyučovania. Vychovávateľka nedopĺňa ani nijako nezasahuje do učiva stanovených učebných osnov. Formou didaktických hier a hravou formou učivo so žiakmi len opakuje. V prípade prejaveného záujmu dohliadam na vypracovanie domácich úloh.

Milí rodičia,

Naozaj úprimne sa teším, že aj tento školský rok ste mi prejavili svoju dôveru a zverili ste mi svoje deti. Zopár ich aj pribudlo. Z toho mám tiež úprimnú radosť. Pracuje sa mi s nimi veľmi obohacujúco, sú to talentované a šikovné deti. Snažia sa Vás potešiť aj počas pripravovaných kultúrnych programov počas školského roka. Vážim si doterajšiu spoluprácu, Vašu ochotu pomôcť keď treba.

Naďalej bude mojou prioritou objavovať vo vašich deťoch nielen skryté talenty, ale učiť ich aj čestnosti, slušnosti a zodpovednosti za svoje správanie. Rozvíjať a podporiť všetko pozitívne v ich záujmoch. O našich aktivitách by som vás rada priebežne informovala aj prípadnou fotodokumentáciou.

Karin Tužinská - vychovávateľka ŠKD

• Základná škola s materskou školou Malá Lehota