Takto si tu žijeme...
MÁJ
Ani sme sa nenazdali a je tu máj. V našej škôlke sme si tieto zvyky priblížili stavaním mája pred našou škôlkou. Deti boli oblečené v kroji, ochotný ocko Vladko Rajnoha nám máj priniesol a naše dievčatá ho vyzdobili. Pomaly sme sa začali pripravovať na Deň matiek. Mamičkám sme venovali vypestovaný kvietok a vlastnoručne vyrobené srdiečko .Dňa 12. apríla sa v našej ZŠ uskutočnil zápis detí do Základnej školy. Deti zo školského klubu pripravili pre budúcich prvákov darčeky, no zápis bol len formálny, pretože pani učiteľka ochorela.
Dňa 6. mája 2022 sme pripravili Deň otvorených dverí v našej materskej škole. Akcie sa zúčastnilo mnoho rodičov, spolu s deťmi sme ukázali aktivity, ktoré spolu s deťmi robíme.
V tento deň sme mali ešte jeden zážitok, prekvapenie pre nás urobili dobrovoľní hasiči, ktorí nám poukazovali svoju techniku, pripravili pre nás rôzne súťaže. Táto akcia sa nám veľmi páčila.
Celý mesiac sme pozorovali našu záhradu, jej premeny, zistili sme, že v nej rastie veľké množstvo rastlín, mnohé z nich sú liečivé my ich už aj poznáme. Vieme určiť :Veronika lekárska
Šalvia lekárska
Skoroceľ kopiovitý
Púpava lekársla
Okrem rastlín sme pozorovali aj hmyz, ktorý sa v našej záhrade nachádza. Spolu s deťmi sme vyrobili hmyzí hotel, pozorovali sme, kto sa tam ubytoval. Najviac sa nám ubytovalo mravcov.
Dňa 28.5. 2022 sme urobili vystúpenie pre naše mamičky v kultúrnom dome. Veľmi sme sa naň tešili a vystúpenie sa všetkým páčilo.
Tento mesiac sa ukončila aj súťaž Moja záhradka z Kauflandom. Podarilo sa nám vypestovať množstvo rastlín, mnohé boli pre nás nové, ale všetky názvy sme si osvojili.
Stále ešte kreslíme na súťaž Dúhový kolotoč , kde kreslíme rozprávku pre kamaráta.
APRÍL
V mesiaci apríl sme si priblížili sviatky Veľkej noci. Spolu s deťmi sme vyrábali veľkonočné kraslice, čítali sme si príbehy o tom, čo sa na Veľkú noc stalo.
Veľa času sme trávili vonku pozorovaním prírody , prebúdzaniu kvetov, spoznávali sme zvuky vtákov. Porovnávali sme našu záhradu ako sa zmenila po zime.
V záhrade sme vyhrabávali staré lístie. 12. 4.2022 sme spozorovali prílet lastovičiek na naše územie.
V tomto mesiaci sme veľa času venovali aj spoznávaniu našej dediny, ale aj Slovensku, slovenskému znaku. Oboznámili sme sa aj s našou hymnou.
Naučili sme sa mnoho jarných básní, piesní, napr:
Na kameni sedela
Pieseň o mame
Háj, husičky háj
Tento mesiac sme venovali aj vesmíru. Vyrábali sme vesmírnu loď, dozvedeli sme sa nové poznatky o iných planétach.
Deti poznatky o vesmíre veľmi zaujímali.
V tento mesiac sme si priblížili aj Deň zeme. Pri tejto príležitosti sme sa naučili pieseň-Naša Zem je guľatá....
MAREC
Tento mesiac sa v našej škôlke niesol v znamení kníh. Spomenuli sme si na zberateľa rozprávok Pavla Dobšinského. Dramatizovali sme si rozprávky O červenej čiapočke, Tri prasiatka. Vyrábali sme si rozprávkové postavy na paličke a zahrali sme si divadlo O Šípovej Ruženke.
Vyrobili sme si vlastnú knihu. Deti sa zahrali na ilustrátorov a spisovateľov. Ilustrovali sme rozprávky našimi očami .Skúšali sme písať aj veľké tlačené písmená.
22 .marca sme si pripomenuli Svetový deň vody. Vyrábali sme kvapky vody, hľadali sme riešenia, ako môžeme šetriť s vodou aj my, malé deti.
Boli sme na turistickej vychádzke na Kopanici a v Leštinke. Spoznávali sme rôzne štály v našej obci. Navštívili sme kaplnku na Kopanici. Zbierali sme odpadky, ktoré sme cestou uvideli pohodené v prírode.
Zapojenie do súťaže s Kauflandom o najkrajšiu malú záhradku nám prinieslo prekvapenie. V balíku od kuriéra sme si našli asi 20 kusov guličiek z hliny, v ktorých boli ukryté rôzne semienka. Zasadili sme ich do pohárikov a čakáme čo nám zíde. Samozrejme sa každodenne o ne staráme polievaním.
S príchodom jari sme sa naučili nové piesne a básne: Snežienka, mačka Cila
Kač kač kač kačena, Jar k nám prišla, Na dvore býva sliepočka naša...
Vyrábali sme si zvieratká kuriatka vo vajíčku, sliepku, maľovali sme slnko s temperovými farbami.Tešíme sa na Veľkú noc.
FEBRUÁR
Tento mesiac bol druhý najočakávanejší po Vianociach. Tešili sme sa hlavne na karneval a fašiangy.
Už na začiatku mesiaca február sme si opakovali fašiangové piesne: Močila konope...
Gajdoško s gajdami ...
Páslo dievča pávy...
básne: A tam dolu na komíne sedí kocúr na slanine
Obliekli sme sa do tradičných krojov a vyskúšali sme si zatancovať palicový tanec.
Na interaktívnej tabuli sme si priblížili niektoré remeslá, ktoré sa v našej dedine v minulosti ľudia venovali : košikárstvo, rezbárstvo, kováčstvo , deti zaujala aj ukážka výroby gájd.
Nezabudli sme ani na našu prírodu. Na prechádzke sme určovali čo patrí do živej a neživej prírody.
Zapojili sme sa do súťaže s Kauflandom, v ktorej môžeme vyhrať skleník pre naše rastliny. Ide o súťaž „Naša malá záhradka.“ Vysiali sme si prvé semienka zeleru, papriky, rajčín a iných rôznych byliniek.
24. februára sa naša škôlka premenila na rozprávkové kráľovstvo plné princezien, rytierov a rôznych zvierat. Usporiadali sme karneval plný súťaží a zábavy. Pravdaže nechýbali ani ceny pre všetky masky.
Naučili sme sa piesne: Keď Gašparko sviatok mal...
Išiel Macek do Malaciek...
JANUÁR
Január nám všetkým núka, sniežik biely ako múka.....
Prišiel dlho očakávaný deň, keď sme sa po Vianočných prázdninách opäť stretli .Deti sa tešili, že sa vidia.
Charakteristika obsahového celku: Prostredníctvom obsahového celku sme sa snažili vytvárať pozitívny postoj k ochrane našej krajiny, dbať na svoje zdravie, predchádzať úrazom a chorobám, upevňovať správne stravovacie návyky, podporovať zdravú súťaživosť, budovať zdravé sebavedomie, utvárať základy artikulácie, slovné hádanky.
Rozprávali sme o starostlivosti o vtáky v zime, na strom sme im pripravili dobré pochúťky, spoznávali sme druhy vtákov, ktoré prileteli k nášmu oknu. Z papiera sme si vyrobili vtáčie búdky, pri tejto práci sme si precvičili naše prsty, ktoré museli presne strihať, aby sa nám výrobky podarili. Hoci za oknom je ešte zima, snehu pribúda, my sme si už posadili prvé vitamíny. Pozorovali sme semienka žeruchy, ktoré sú veľmi maličké, no po pár dňoch sa už objavili prvé lístky, po pravidelnom polievaní sme si ju už pridávali na chlebík.
Druhý týždeň sme riešili aktivity, ktoré sú zamerané na zdravé a nezdravé potraviny. Hrali sme sa na obchod, v ktorom sme nakupovali zdravé potraviny, potom sme vyhľadávali potraviny, z ktorých by sme uvarili zeleninovú polievku.
V knihách sme vyhľadávali zvieratká, ktoré majú radi sneh a jedno z nich sme si aj vyrobili. Tučniaky na ľadovej kryhe zdobia našu chodbu.
Keďže sneh je pre deti zaujímavý, robili sme s nim aj pokusy. Roztápali sme ho pri rôznych teplotách, merali sme koľko sme ho natlačili do pohárov. Naše zistenie bolo, že snehu, keď sa rozpustil bolo v pohári oveľa menej.
Vedeli ste, že obdobie od Troch kráľov po Popolcovú stredu sa volá Fašiangy? Na túto tému sme si vyrábali masky ,spievali, tancovali sme so Šašom Jašom. Rozprávali sme si o gajdách, z čoho sa vyrábali, ukazovali sme si aj ukážky .No a k zime patrí aj sneh, zo skrine sme vybrali naše lopaty a už sa tvorilo.
Piesne, ktoré už vieme: Keď Gašparko sviatok mal
Išlo prasa, krava kôň
Fašiangy, Turíce, veľká noc príde
Močila, konope, močila
Na tieto piesne nám bolo veselo , dokonca sa nám vydaril aj klobúkový a palicový tanec. Všetci sa už tešíme na Fašiangy a škôlkársky karneval.
DECEMBER
Tento mesiac je pre deti v škôlke vždy zaujímavý a tajomný. Všetko sa to začína prípravou na Mikuláša.
Naučili sme sa báseň, pieseň. Aj keď sme ho veľmi čakali, nemohol však k nám zavítať, ale keďže sme boli veľmi dobrí a poslušní, darčeky nám poslal.
V decembri sa pripravujeme na Vianoce, vysvetľujeme si také pojmy ako Advent, jeho význam, približujeme si ako to bolo, keď sa Ježiško narodil. Snažíme sa robiť dobré skutky, chceme, aby sa Ježiško s nami dobre cítil. Urobili a vyzdobili sme si stromček, v triede zneli koledy, mnohé z nich sme sa naučili. Štedrý večer nastal....
Búvaj dieťa krásne....
Na nebíčku zazvonili zvončeky.....
Ale naša najobľúbenejšia koleda je –Kúpil otec rybu. Čítali a počúvali sme príbehy o narodení Ježiška, vyrábali sme Betlehem, vianočné gule, zvončeky.
Posledný týždeň sme si vyrobili cesto na medovníky, vyzdobovali sme si ich podľa vlastnej fantázie a posledný deň si urobíme vianočnú večeru, kde si zážitkovým učením priblížime vianočné zvyky a obyčaje, ktoré sa v našej dedine dodržiavajú.
Pekná aktivita bola aj to, keď deti premýšľali o tom, čo by darovali a čoho by sa dokázali vzdať, keby sa Ježiško dnes narodil.
Čo dodať na záver?
Prajeme Vám veľa zdravia, šťastia, Božieho požehnania, a takého obyčajného ľudského šťastia, ktoré v týchto chvíľach tak všetci potrebujeme.
NOVEMBER
Mesiac november sme začali témou Malý meteorológ. Pre niektoré deti bola táto téma úplne nová, veľmi zaujímavá. Spoločne a potom aj individuálne sme si urobili kalendár počasia na jeden týždeň.
Každý deň sme počasie pozorovali, zaznamenávali a potom porovnávali. Urobili sme si na to piktogram. Táto práca bola pre deti veľmi zaujímavá.
V súvislosti s touto témou sme si porovnávali aj iné krajiny, ich počasie, z encyklopédií sme sa dozvedeli aj o tornádach, o zemetrasení.
V tomto mesiaci náš kamarát Matej Bago navštívil Mexiko, deti zaujímalo, kde táto krajina je, pozreli sme si glóbus a túto krajinu sme si vyhľadali. Porovnali sme si, aké zvieratá tam žijú .
V súvislosti s touto témou sme sa rozprávali aj o vhodnom oblečení, aj o predchádzaní chorobe.
Na vychádzkach sme sa rozprávali a zároveň aj ukazovali najkrajšie miesta, kde radi chodíme, kde sa dobre cítime.
Mária Tisovská
Triedna učiteľka MŠ
OKTÓBER
Charakteristika obsahového celku: Prostredníctvom obsahového celku sme sa s deťmi oboznámili so zdravou výživou, druhmi ovocia a zeleniny v jeseni ,získajú základné poznatky o ľudskom tele, oboznámia sa so životom zvierat v jeho okolí, význam zvierat pre človeka. Prostredníctvom vychádzok sa deti naučili vnímať krásu, jedinečnosť prírodného prostredia, oboznámili sa s piesňovým materiálom ľudí žijúcich v minulosti. Prostredníctvom turistických vychádzok spoznajú okolie.
Stratégie výchovno– vzdelávacej činnosti:
- Pohybové a relaxačné cvičenia
- Spevácke činnosti- hlava, ramená, kolená, palce
- Hudobno – pohybové hry – už sme v lese
- Učenie riešením problému
- Športové súťaže
- Vychádzka
- Experimentovanie
- Hry na tému zvieratá a príroda
- Zbieranie prírodného materiálu
- Práca s knihou
- Nácvik programu – Október mesiac úcty k starším
- Tekvicové strašidlá
- Hra zdravé a nezdravé potraviny
- Ako pracujeme v záhrade
- Vystrihovanie makiet
V mesiaci október je našou hlavnou témou „ V našej záhrade“
Ako prvou podtémou sme sa zaoberali „Moji kamaráti ovocníčkovia“. Oboznámili sme sa s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny, ktorá sa pestuje v našich záhradách, rozprávali sme sa o tom ,aký význam má zelenina a ovocie pre ľudské telo. Zo zeleniny a ovocia sme si urobili aj výstavku a z tekvíc sme robili jesenné tekvicové aranžovanie. V tomto týždni sme si dali aj upiecť zemiaky do rúry ,s touto aktivitou nám pomohla aj pani kuchárka. Veľmi nám chutili. Samozrejme, dostupné ovocie a zeleninu sme i ochutnávali. Deti z výstavky mali veľkú radosť. Naučili sme sa i pieseň o jeseni. Aby to nebolo len také o rozhovore a ukážkach, tak sme sa rozhodli posadiť si ešte chutnú žeruchu na chlieb.
Čo tie rúčky vedia sme nielen strihali, lepili, kreslili, ale sme si urobili FARMÁRSKY týždeň . Priblížili sme si výrobu chleba od semienka až ako sa dostal na náš stôl. Pozorovali sme klásky, lúpali sme zrnká, drvili sme múku – ukážka, no a potom sme dali zamiesiť cesto na chlebík do domácej pekárničky. Po celej triede rozvoniaval čerstvo upečený chlieb. Na druhý deň sme sa oboznámili s výrobou masla zo smotany. Na samotnej výrobe masla sa podieľali deti. Videli proces premeny smotany na maslo. No a do tretice, aby bolo čo natrieť na maslo, vyrobili sme si aj slivkový lekvár. Deťom sa tieto aktivity páčili, na druhý deň sme si robili ochutnávku zo všetkého ,čo sme si pripravili. Po jesenných prázdninách nás čaká ešte nakladanie kapusty .
Nezabudli sme i na to, že mesiac október patrí aj našim starým rodičom. Pripravili sme si pre nich krátky video program, nakoľko ešte nie sú povolené kultúrne akcie. Z lásky sme im pripravili malé darčeky.
V rámci sebaobslužných činností sme robili súťaže v obliekaní, prevliekaní rukávov, pričom sme si užili kopec zábavy.
Konečne tento mesiac sme sa dostali aj do telocvične .
Naučili sme sa tieto piesne: Oberaj, ovocie oberaj
Varím polievočku
Dedko repku zasadil
Ruženka bola ľúbezná
Ochorela myška malá
Básne: My sme malí škôlkári
Dedko zbiera slivky v sade
V téme „Zvieratká na dvore a v lese“ sme sa oboznamovali so životom zvierat na farme a v lese, ale i so zvieratami, ktoré žijú v ZOO. Deti vystrihovali, triedili , lepili, tvorili vlastnú encyklopédiu zvierat. Z odpadového materiálu sme vytvorili líšku, pozerali sme rôzne encyklopédie.
Ľudské telo – deti v tejto téme sa naučili elementárne poznatky o ľudskom tele, vonkajší opis, skladbu ľudského tela. Hravou formou sme deťom priblížili fungovanie ľudského tela, rozprávali sme sa o zdravej výžive ,pravidelnom pohybe a prevenciou pred chorobami ,oboznamovali sme sa aj s riešením situácie pre deti pri úraze, čo robiť, keď sa nám stane úraz, ako privolať pomoc dospelého. Deťom sa tieto aktivity veľmi páčili. Okrem toho sme s vatových tyčiniek vytvárali rontgen ruky a tela.
ROZPRÁVKA O MLIEČNOM KRÁĽOVSTVE
Námet: Sebastián Tóth
Autor: Nathan Siman
Šimon Tisovský
Ilustrácie: Všetky deti našej škôlky
Za siedmymi horami, za siedmymi dolami, kde sa voda sypala a piesok lial, bolo jedno kráľovstvo. No nebolo to obyčajné kráľovstvo ,ale bolo celé z mlieka.
Kvety boli z hnedej, bielej a mliečnej čokolády. V zámku žila princezná. Bola celá z mlieka.
Pri zámku bola jaskyňa, v jaskyni žil osemhlavý drak a ten chcel princeznú za ženu. Ale princezná draka nechcela, lebo drak bol škaredý.
Drak vyšiel z jaskyne, chcel vidieť princeznú, či náhodou nie je vonku. Ale nevšimol si, že po mliečnom mori sa plaví loď na ktorej je princ so svojimi bojovníkmi.
Princ mal ďalekohľad a uvidel princeznú prechádzať sa po záhrade, kde trhala mliečne kvety.
Drak vzlietol do výšky, chcel princeznú uchytiť do svojich veľkých pazúrov. Ale ona uvidela princa a draka nechcela. Utekala sa schovať do zámku. Princ zbadal draka ,najskôr sa ho zľakol. Ale spomenul si, že na lodi má niekoľko vojakov a čarovný meč.
Zobral čarovný meč a išiel čakať draka pred jeho jaskyňu. Princ rozmýšľa, čo tam drak tak dlho robí. Drak mal ešte jednu tajnú chodbu, z ktorej mohol ísť k princeznej, lebo chodba bola spojená so zámkom.
Princ zaklopal na zámku, otvorila mu princezná. V tej chvíli chcel drak princeznú uchytiť, ale princ použil čarovný meč.
Povedal abraka dabraka meč, nech je ten drak preč. Ale toto kúzlo na draka vôbec nefungovalo. Potom zakrútil mečom a urobilo sa tornádo. Toto kúzlo už na draka zafungovalo.
Tornádo draka zobralo a prenieslo ho do veľkej studne, ktorá bola veľmi hlboká a býval v nej veľký žralok. A žralok draka zjedol.
Princ sa vrátil na zámok a požiadal princeznú , aby sa stala jeho ženou. Princezná súhlasila, lebo sa jej princ veľmi páčil. Princ ju zobral na svoju sklenú loď. Odviezol si ju do svojho skleného kráľovstva. Ale na ceste domov stretli čarodejníka, ktorý chcel princeznú premeniť na žabu, ale princ urobil z mečom tornádo a čarodejník zmizol . Nakoniec sa šťastne doplavili na sklený zámok, kde bola veľká svadba a žijú až po dnes, ak nezomreli.
Učiteľky MŠ Malá Lehota
SEPTEMBER
Ako ten čas letí, ani sme sa nenazdali a máme tu už september. Sme veľmi rady, že sme sa opäť stretli a môžeme vo svojej práci pokračovať. Pretože naše stretnutia rodič, učiteľ, dieťa sú obmedzené, rozhodli sme sa v týchto mesiacoch takto priblížiť našu prácu a prácu Vašich detí.
Touto formou sa Vám snažíme priblížiť aspoň časť aktivít, ktoré s Vašimi deťmi tvoríme a čas, ktorý spolu trávime. Po chvíľach spoznávania sa a po vzniku nových kamarátstiev sme sa s chuťou pustili do plnenia nových úloh. Máme to šťastie, že prírodu máme hneď, ako otvoríme dvere našej škôlky. Naša záhrada je ako učebnica prírodovedy. Spoznávali sme v nej liečivé rastliny, našli sme najväčší list, spoznávame stromy a kríky, aj ihličnaté stromy.dokonca teraz na jeseň aj nejaké hríbiky. Na ihličnatom strome sme zbadali aj obyvateľku stromu- veveričku a zbadali sme hniezdo vtákov. Ani lúka nie je bez života, stopovali sme rôzne chrobáky, mravce a ich život v mravenisku. Pri telocvični sme objavili najkrajší strom v našom okolí. Ak neviete ktorý, tak Vám ho s radosťou ukážeme a určite sa bude páčiť aj Vám. Na okne sme si dopestovali vitamíny- žeruchu, ktorú si dávame na desiatu na chlebík.
Dúfam, že príde čas, keď tieto chvíle pandémie pominú a my Vás budeme môcť bez obmedzenia prijímať v našej škôlke, pripraviť pre Vás program či už na Vianoce, alebo spolu s Vami privítať Mikuláša, alebo Vás potešiť na Deň matiek.
TÉMY:
Charakteristika obsahového celku: V mesiaci september Materská škola vytvára priateľskú klímu, deti sa zoznamujú so základnými pravidlami spoločenského správania, deti sa oboznamujú s pravidlami priateľského spolunažívania. Prostredníctvom tohto celku sa oboznamujú s predmetmi dennej potreby, získavajú elementárne poznatky o pracovných profesiách.
Stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti:
- Pohybové a relaxačné cvičenia
- Vychádzky do lesa
- Kreslenie, maľovanie
- Hry pexeso, hry na zoznámenie
- Spevácke činnosti
- Námetové, konštruktívne hry
- Počúvanie relaxačnej hudby
- Manipulačné hry
- Hry na remeslá
Učebné zdroje pre deti: pracovné listy, prírodný materiál ,detská literatúra , puzzle, vychádzky do blízkeho okolia
Učebné zdroje pre učiteľa: Knihy, encyklopédie, piesne, hry, riekanky, internet
Metódy: zážitkové učenie, rozhovor, hodnotenie výkonov detí, rozhovor ,
JAZYK A KOMUNIKÁCIA
Nadväzovanie kontaktov medzi deťmi ,čítanie rozprávok, príbehov, reprodukovali sme texty rozprávok , príbehov ,vyčleňovali sme začiatočnú hlásku, rozprávanie o svojich záľubách ale aj povinnostiach, tvorili sme „Zeleninovú abecedu, Zvieratkovú abecedu“
Báseň: Kocúrovi mačka Cila
O veveričke
Kreslím čiary hore dolu
Jeden, dva tri......
Spadla hruška zelená
Robili sme dramatizáciu rozprávky V šírom poli zámoček
Červená Čiapočka
GRAFOMOTORIKA
Rozptyl bodu, pracovné listy –Makovica
Makový rožok
Uvoľnovací cvik- navíjanie klbka vlny
-Raz sa prsty hádali
Hrali sme hry na koordináciu zraku a ruky
Správne sedenie pri písaní, primeraný tlak na papier, správne držanie tela
MATEMATIKA INFORMATIKA
Orientácia pravá, ľavá, hore, dolu, orientácia v priestore
Určovanie počtu prvkov v skupine, stavanie stavby z 10 kociek, opakovanie geometrických tvarov, práca na počítači Detský kútik ,pexeso, priraďovali sme počty prvkov k danému číslu , priberanie a uberanie prvkov v skupine, riešili sme hlavolam, spoznávanie číslic prostredníctvom hier
ČLOVEK A PRÍRODA
-opakovali sme ročné obdobia, zaraďovali sme slová podľa ročných období, pozorovali sme zmeny v našej záhrade, pozorovanie počasia, zmeny v počasí,
Identifikovali sme zvieratá podľa spôsobu života- les, farma, Zoo, rozpoznávali sme mláďatá zvierat, rozpoznávali sme rôzne druhy ovocia zeleniny, ochutnávali sme ovocie a zeleninu, spolu s deťmi podľa zadania sme urobili encyklopédiu zvierat-lesné, domáce, cudzokrajné, exotické, pozorovali sme mravenisko v parku, sledovali sme mravčie diaľnice.
UMENIE A KULTÚRA-VÝTVARNÁ VÝCHOVA
Robili sme ilustráciu rozprávky Starý Bodrík a vlk, robili sme lesné zvieratká
Malí- sova
Predškoláci-líška , práca z odpadovým materiálom, ovocná taštička
Pokus s farbami zapúšťanie farby do vody, skúšali sme rôzne výtvarné techniky, odtláčanie , práca s temperou, vodovými farbami, zapúšťanie fixky do vody, konštruovali sme, modelovali sme, vytvárali sme jednoduché tvary y plastelíny, - valček, slimák
UMENIE A KULTÚRA –HUDOBNÁ VÝCHOVA
Opakovali sme piesne z minulého roka, robili sme inštrumentálne činnosti, hudobné hádanky, nácvik nových piesní: Červené jabĺčko v oblôčku mám,
Moja mačka pije mlieko,
Varím polievočku,
Ocko prštek
ČLOVEK A SPOLOČNOSŤ
Hrali sme sa hry na spoznávanie detí v triede, hry -Ako sa voláš?
- Velikánske bruško
Na vychádzke sme spoznávali okolie školy, budovy v dedine, orientácia v okolí, oboznamovali sme sa s rôznymi profesiami rodičov, oboznamovali sme sa so samoobslužnými činnosťami, vedieť, kde mám veci, topánky, kde máme pastelky, kde mám odložiť hračky, pomôcť kamarátovi.
ZDRAVIE A POHYB
V rámci ranných cvičení sme precvičovali svalstvo celého tela, cviky sme zameriavali na správne držanie tela, využívali sme piesne i riekanky na podporu cvičenia, využívali sme aj tanečné prvky, cviky na plochú nohu, robili sme chodník zdravia, vonku sme robili športové súťaže zamerané na vytrvalosť, zdravé súťaženie, loptové hry, na vychádzke sme pozorovali zmeny v prírode, pozorovali vietor, pohyb vetra, oboznamovali sme sa s pravidlami pre chodcov, využívali sme matematiku v teréne, počítali sme počet áut na ceste, určovali sme farby.
Mária Tisovská
triedna učiteľka MŠ
Čo budeme potrebovať:
-papučky na prezutie
-pyžamo
-zubná kefka, pasta,označený pohárik
-tekuté mydlo
-toaletný papier
-vyťahovacie servítky 2 kusy
Tešíme sa na Vás
Náš domov
Tento týždeň sa venujeme rodine a svojmu domovu. Toto je náš domov.
SLOVENSKO
Slovensko moje, Slovenská rodná dedina, to sú slová piesne, o ktorých sa učíme už v materskej škole.
Deti sa učia spoznávať Slovensko, vedia pomenovať naše hlavné mesto, ale i iné im blízke mestá,
ktoré už navštívili. Deti vedia pomenovať a vyhľadať Slovenskú zástavu.
Oboznámili sme sa i s hymnou Slovenskej republiky.
Od spoznávania Slovenska sme sa dostali až k našej rodnej dedine. Zážitkovým učením sme sa
dozvedeli o vzniku našej dediny, spoznali sme aj erb Malej Lehoty.
Zároveň sme vytvorili aj súčasný návrh erbu. Deti do návrhu dali Kamenné more, ale poznali aj
jaskyňu u Debnárov. V erbe nechýbal ani obyvateľ jaskyne- netopier.
Učili sme sa aj regionálne piesne ,hry, ktoré sa deti v minulosti hrávali . Spievali sme si piesne
o húskach, Na Lehote dobre, na Lehote zdravo .Deti vedia pomenovať starostu obce, na vychádzkach
spoznávame štále, vieme pomenovať významné budovy, kostol ,starý kostol, kaplnka na Kopanici.
Prostredníctvom zážitkového učenia sme sa dozvedeli, v čom ľudia v minulosti chodili oblečení, čo
nosili ako obuv, ťažko sme si zapamätali slovo KRPCE.Jar sa pre nás už začala výsevom prvých jarných vitamínov
Žerucha vysiata, to bude mňamka na chlebík
Stavanie hradu pre princeznú Fazolínu
Október Objavujeme čaro prírody
September- Čvirikajú vrbce, že školský rok sa začal, do škôlky ideme pridať foto s názvom V ríši snov
Naše letné radovánky na tanečnú nôtu ...Umenie a kultúra- výtvarné činnostiVyužitie nových a zaujímavých výtvarných techník pre detiBádateľské činnosti malých výskumníkovPočas pobytu vonku sme sa hrali na výskumníkov objavujúcich život dinosaurovBeseda o prírode
24.mája sme nielen besedovali o prírode, ale naše poznatky sme si mohli overiť s odborníčkou na lesnú pedagogikou- pani Katarínou Homolákovou, ktorá nás v tento deň navštívila. Je to zároveň aj mama našich dvojičiek, ktoré navštevujú našu škôlku. Zážitkovou formou a prostredníctvom hier nám priblížila život zvierat. Zvieratá sme spoznávali pomocou kožušín, odtlačkov, aj podľa veľkosti. Zaujímavo nám porozprávala aj o vtákoch, ktoré u nás žijú, aj aké podmienky potrebujú pre svoj život. Naučila nás rozoznávať srnca, jeleňa a inú raticovú zver. Deťom sa páčila aj pohybová hra, v ktorej sme si vyskúšali ako sa cítia zvieratká, ktoré migrujú za potravou, alebo za vodou cez cestnú komunikáciu. Malé deti skladali puzzle lesných zvierat. Na záver sme vypracovali pracovné listy, kde sme priraďovali stopy zvierat a vytvárali zvieracie rodinky. Beseda bola veľmi zaujímavá, a aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani Homolákovej, ktorá si našla na nás čas a prišla medzi nás.
V prírode...
Naše pravidlá
Takto sme si vyzdobili našu škôlku...
Marec - Mesiac knihy
V rámci vzdelávania Jazyk a komunikácia sme v tomto mesiaci venovali knihe. Rozprávali sme sa o knihách, preniesli sme sa do rozprávkovej krajiny. Priblížili sme si príbeh zrodenia knihy Lilky. Oboznámili sme sa s pojmami spisovateľ, ilustrátor, autor.
Nakoniec sme si s deťmi vytvorili vlastnú rozprávku s názvom „Začarovaná princezná“
Vytvorili sme si aj vlastné ilustrácie. Z oblasti predčitateľskej gramotnosti sme knihu prepísali.
Malý ochranár
Pretože aj my sme malí ochranári, snažíme sa deti viesť k separovaniu odpadu. Pri realizácii tohto projektu nám finančne pomohol Knauf Insulation, a tak sme si mohli dovoliť zakúpiť koše na triedený odpad nielen pre MŠ, ale i pre celú školu, jedáleň. Takto aj my môžeme prispieť k čistejšiemu prostrediu. Touto cestou im ďakujeme.
Príroda sa zobúdza
Po zimnom období sme sa už tešili z pekného počasia , začali sme pozorovaním počasia, prebúdzania prírody, spevu vtákov. Na pobyte vonku sme tvorili HMYZÍ HOTEL. Naším cieľom bude pozorovať druhy hmyzu, ktorý sa v ňom ubytuje a bude prospešný pre prírodu.
Človek a svet práce
V rámci programu Človek a svet práce sme sa s predškolákmi venovali experimentovaniu a konštruovaniu mostov. Skúmali sme, čo všetko je potrebné na to, aby bol most funkčný. Našou úlohou bolo zisťovať vlastnosti, hrúbku a počet použitých materiálov. Deti si pri tejto aktivite vyskúšali pracovať v skupine, vypĺňať záznamové hárky, vyskúšali si metódu pokusu a omylu. Na záver deti tvorili dopravné značky, ktoré označujú nosnosť a zakazujú vstupu určitým vozidlám.
Prišla jar...
Predčitateľská gramotnosť
V rámci predčitateľskej gramotnosti zostavujeme naše prvé slová, oboznamujeme sa s písmenkami abecedy.
Naše prvé vypestované vitamíny
Keď príroda spí a oddychuje, my pestujeme zdravé vitamíny na chlebík, veľmi nám chutí.
Zimné radovánky...
Vianočné posedenie
Deň 21. sa naša škôlka zmenila na jednu veľkú rodinu. Zvyky a tradície v našich rodinách sme si pripomenuli štedrou večerou. Deti jedli oblátky a med, oriešky, medovníčky. Navzájom sa obdarúvali obrázkami, malými pozornosťami .Na záver sme si popriali veľa zdravia, šťastia, šťastné a pokojné sviatky.
Farmársky týždeň
Školský program detí v MŠ má názov Cesta poznania. V rámci vzdelávacej oblasti Človek a svet práce pripravili učiteľky a tety pre deti zaujímavý a pútavý týždeň s názvom Farmásky týždeň-Zdravé potraviny .V aktivitách si deti vyskúšali zvládať úkony bežného dňa a zručností pri používaní nástrojov potrebných v bežnom živote. Aktivity boli pre nich zaujímavé a pútavé. V pondelok sme si vyskúšali aktivitu nakladania kapusty. Deti kapustu čistili, tlačili do krčaha, celý týždeň sme pozorovali proces kvasenia a na konci týždňa sme ochutnali super zdravú potravinu- kvasenú kapustu.
V utorok sme varili lekvár, pri varení sme využili domácu pekáreň, z ktorej sa po chodbe školy šírila vôňa sliviek, škorice. Lekvár sa nám vydaril. Aby sme lekvár mohli aj na niečom ochutnať rozhodli sme sa upiecť aj domáci chlieb. Pri pečení chleba sme zisťovali profesie, ktoré sú potrebné pri príprave chleba od zasiatia semienka až po prinesenie na stôl. Ako dezert sme si urobili sušené jablká, ktoré deťom veľmi chutili
.
Už jeseň prichodí pomaličky.....
Potulky po okolí - V jeseni sme spoznávali okolie- Kamenné more
Deti z materskej školy sa v rámci školského vzdelávacieho programu podieľajú aj starostlivosťou o našu záhradu, pozorujeme a porovnávame ju v každom ročnom období.
Takto vyzerá jeseň v našej záhrade.
Prebúdzanie jari
Slniečko sa zobudilo popreťahovalo kosti , usmialo sa na deti od radosti......
V prvých jarných dňoch deti sa oboznamovali s prebúdzajúcou prírodou, „ Prebúdzanie semienka so zimného spánku“
Deti vysievali semienka pre svoju maminku.